Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sonnet Encore ST G4 800

5. 12. 2010

sonnet-encore-st.jpgNedavno se mi poštěstilo pořídit na Aukru zajímavý kousek HW pro PowerMacky G4. A to kartu Sonnet Encore ST/ G4 800. Podle popisu má fungovat v G4kách od modelu AGP graphics po Digital audio včetně kostičky Cube. G4 PCI má ještě ZIF patici jako G3ky a Quicksilvery už mají rychlejší FSB a jinak umístěnou patici CPU.
Cena byla rozumá (1 kč za MegaHertz :-) ) a výhodou je (kromě standardní fullspeed L2 cache 256 kB) i přítomnost L3 cache o velikosti 2 MB (pozor jedná se o 1 CPU a to někdy z roku 2000 ! To třeba AMD ani netušilo že někdy L3 bude mít v CPU). Obchod proběhl parádně, prodávající měl ochoty na rozdávání, prostě samá radost, dokonce mi přibalil i torx šrobovák kdybych někdy instaloval kartu do Cubíka.

První instalace:
Kartu bych nejradši viděl do G4 Cube ale tam je instalace složitější díky nutnosti rozebrat celou kostku. Taky mně kapku znepokojovaly zmíňky o nutnosti upgradu firmwaru v OS9 (to ale píšou u všech modelů kam karta jde), nehledě na strach z uchlazení rychlejší G4ky. OS9 nemam a nepoužívam, v OS X to zase nejde udělat. Nicméně jako správný střelec jsem po rozbalení ihned vyprostil z grafitového PowerMacka jeho 350 MHz CPU modul (mimochodem má cache L2 1 MB ale na poloviční frekvenci tedy 175 MHz) a namontoval Sonneta. Chadič jsem nechal původní pasivní (!!!). Všechny otvory na nožičky chlaiče i šrouby se naprosto shodují. Krátká modlitba, zážeh a startujeme. Tohohle Macka používam jednak s 10.4.11 ale hlavně s MorphOSem (mam v plánu rozepsat se taky někdy víc). Tam se rychlejší CPU tak nějak moc nevyužije, tak jedem rovnou do Tigera. Start OS a informace o systému hlásí, že karta běží naprosto vpořádku a grafiťáka to fakt nakoplo. Testy ukazují zrychlení cca 2-3,5x ! Teď je rychlejší i než Quicksilver a skoro se šplhá na pana Lampičku (toho i přes vyšší frekvenci CPU brzdí malá cache a hlavně OS 10.5.8 Leopard). Po pár hodinách testu šaham na pasiv na CPU a překvapivě byl slabě vlažný ! Takže větrák neni třeba.

Druhá instalace
Po pár dnech hraní a testování mi to přece jenom nedalo a prozkoumal jsem návod na instalaci karty do G4 Cube. Nakonec jsem neodolal a rozhodl se to vyzkoušet. Ostatně i velikost pasivu v Cube je větší než v bednovitym PowerMackovi takže se snad nezmění v přímotop. Rozebírka Cubíka nebyla zas tak hrozná. Vnitřní design Apple zvládnul na 1. Chce to jenom trpělivost, opatrnost a pomalu se vrtat dovnitř, za současného odpojování konektorů, kterých je dost a dost. Překvapila mně instalace CPU. Je to tak nějak "naruby". Nakonec mi v kostře zbyl chladič s procesorovou kartou, ze které se sundala základní deska. Naklapnout Sonneta na chladič, zákadní desku na kartu a zase všechno pomalu poskládat do původního stavu. Je to prostě opačně než v běžném PC kde se CPU dává do desky a chladič až na něj. Operaci jsem zvládnul asi za půl hodinky a kupodivu mi nezbyla na stole jediá přebytečná součástka :-). Zase krátká modliba, zážeh a..... Fuguje ! Krása. V Cubíkovi se teď snoubí výkon s tichem a elegací. Grafiťák přeci jenom trochu hučí. Poznatky pořád stejné - je to v rámci možností doby dělo. I ten Firefox na tom jde kapku používat.

Třetí instalace
A co bych to byl za eskamotéra kdybych neduělal další výměnu ? Přece nenecham doma válet dvě G4ky. Takže jsem zkusil CPU modul z Cubíka dát do gafiťáka AGP graphics. No a samozřejmě to funguje. Díky nákupu jednoho modulu jsem si vylepšil hned 2 Macky. Cubíka brutálně na 800 MHz s velkou vyrovnávací pamětí a grafiťáka z 350 ma 450 MHz. Pro MorphOS to stačí a je to milé zrychlení. OS X na tom stejně dlouhodobě používat nebudu

Odbočka MorphOS
Jak jsem se zmínil, MorphOS mi chodí na grafitové G4. Ovšem muj kousek je asi brzská výrobní série mající pár odlišností. Díky tomu na něm pod MorphOSem nechodí interní zvukovka. Je třeba pořídit (ideálně) Sund Blastera do PCI který je podporovaný. Obdobně je to se síťovou kartou. Ideálně něco s čipsetem XXXX, tu už mam a funguje to dobře. Bohužel dodnes tenhle skvělý OS nepodporuje jedinou grafickou kartu z dílny nVidie. Jedině ATI a minimum je muj ATI Rage, který mně pronásleduje napříč mým muzejkem.

Odbočka Quicksilver
U našich o víkendech použvam hlavně Quicksilvera 733 MHz. Je nejrychlejší z muzea co tam mam, má grafiku GF2MX s ADC konektorem a USB 2.0 PCI kartu pro připojení iPhona. Byl bych úplně spokojený, nebýt toho, že to prostě je vysavač. V noci se u QS sedět nedá abych nerušil okolí. Moc možností na ztišení neni (větrák na CPU jsem vyměnil za tichý Scyte a systémový odpojil úplně ale zdroj kuchat zatim nechci). Napadlo mně vyřešit problémy s hlukem a MorphOS najednou. Potenciální překážky byly dvě:
1 - jak donutit iPhona fungovat s Cubíkem když nemá USB 2.0 ? Totiž iPhona používam s kolíbkama doma a u našich jako velkou flešku. Nemusim tak s sebou tahat další klump.
2 - co s grafikou ? Přeci jenom práce na GF2MX v Quicksilverovi a Ati Rage v Cubíkovi je znatelně rozdílná v jakékoliv 3D aplikaci. A já poslední dobou dost laboruju se Sweet Home 3D.
Tak jsem do Dubna převez Cubíka s tim, že se uvidí co se dá dělat. Nakonec se zadařilo obojí vyřešit.

1 - celkem elegantně mi pomohl 17" Cinemadisplay s jeho USB HUBem. iPhone v portech na počítači hlásí slabý nabíjecí proud a odmítá fungovat. Na USB portech Cinemy ale chodí. Pomalu, jako porty 1.1 ale chodí.
2 - co se týče grafiky teď jsem to prostě zkusil. Z Quicksilvera jsem vyndal GeForci, zase rozmontoval Cubíka a porovnal obě karty. Obě mají pasivní chlazení, zhruba stejně vysoké, ADC a VGA konektory ve stejné vzdálennosti. A rozměry karet se také prakticky shodují. Takže stačilo vyměnit na grafikách zadní upevňovací plechy, což je otázka 6 šroubů a máme hotovo.

V Cubíkovi mi teda šlape GF2MX a Quicksilver má ATInu, může na něj teda jít MorphOS. To že má Cube jenom 100MHz sběrnici a paměti, oproti 133 MHz Quicksilvera, mně po pár testech netrápí. Prostě v globálu Cube JE ZNATELNĚ RYCHLEJŠÍ a to mi stačí.
MorphOS nepoužívam zase tak často (a v noci u spící rodiny) abych to hučení Quicksilvera nepřežil. Hlavně se zase zbavim PCI síťovky a shánění zukovky. Teď už jenom někde sehnat nějakého Radeona (ideálně 9800 s 128MB) pro MACky.
Jo a taky vymyslet jak to zase překopu až mi dorazí objednaná GeFoce 4 MX

Krtek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

GF2

(Honza, 11. 12. 2010 20:21)

No na Geforce 2 co mám v quicksilverovi mně štve že má malý pasiv a když sem na něj občas chytnul tak je dost horký cca tak 60C a víc. Každopádně nějakou GF4 by to určitě chtělo a ten Sonnet pro quicksilvera taky (aspoň tak 1GHz) ale dozvěděl jsem se že moje verze 733 nemá L3 cache. Jinak super muzeum.

Re: GF2

(Krtek, 14. 12. 2010 13:09)

Ahoj. On ten pasiv asi stačí. grafiky přežívaj i teploty trvale ke 100 stupňum takže 60 je málo. V Cubíkovi mi ta GF2MX jede parádně a přežila celonoční pařbu Quáka 2 takže teplo asi fakt nevadí. Ale z pana Kostičky je teda přímotop a krásně to z něj sálá (ideální je dát ho někam pod nohy :-) )
733 MHz Quicksilverové, to byl asi nějak entry lowend model pro ty co chtěli kdysi PowerMacka. Jak jsem študoval Mactrackera tak to je jediná verze bez L3 cache. Možná bys ani nemusel shánět kartu jako upgrade ale třeba nějakýho vyřazenýho. Jak s tim laboruju tak věřm že všechny Quicksilvery budou mít kartu stejnou a bude stačit jí jenom prohodit. Já pořád čekam až se někde objeví MDD s 2x G4/1.42 GHz. MDD mi do sbírky chybí a chci něco rychlejšího než je Lampička G4.