Jdi na obsah Jdi na menu
 


PowerMac G3 - vzkříšení

2. 1. 2016

jsem se tu chlubil, že jedním ze zakládajících členů mojí sbírky byl PowerMac G3 Blue & White. Donedávna to byl trochu opomíjenýstroj ve sbírce. Dostal jsem ho výměnou spolu s iMackem Blue Dalmation, jako nefunkčního. Naštěstí PowerMac funguje spolehlivě nicméně chyběla mu čelní krytka po mechanice a časem jsem zjistil, že mu nefunguje Fireware rozhraní. Pro někoho je to možná nepodstatné ale ve světě starých jablek je to nejlepší možnost, jak připojovat rychlejší periferie. USB 1.1, které obsahují, je pomalé a stejně ani nezvládá většinou napájet náročnější zařízení. Mám 640 GB externí 2,5" disk, který má rozhraní FW400, FW800 a USB 2.0. V přechodném období, kdy jsem cestoval z domova k rodičům a zpět, někdy i se spoustou dat, to bylo neocenitelné. Takže z mých hrátek byl tento PowerMac dočasně diskvalifikován. Vyndavání interních harddisků z beden člověka taky rychle omrzí. Dnes už to také neni tak akutní, když bedna sídlí v síti a má přístup na domácí NAS servery.
 

pm-bedna.jpg

Tak jsem se jal situaci řešit. Nejprve se mi povedlo doplnit chybějící krytku. Na Aukru kdysi prodával Bazar Růžovka stejnou bednu i s deskou, akorát s údajně vyhořelým zdrojem. Bez váhání jsem ho pořídil, vyzvednul a krytku přendal. Do sbírky mi přibyla alespoň hezká výstavní destička s další G3kou na 300 MHz. A taky lištička s jumery nastavujícími takty sběrnice a CPU. V mém původním to totiž bylo bastlené jenom jumpery. Druhou desku a zdroj jsem ani netestoval. Nicméně Fireware rozhraní je v tomto počítači ve formě přídavného modulu připojeného fólií k desce. Pochopitelně jsem vyzkoušel přendat ho a rozchodit ale bohužel bezúspěšně.

Čas běžel a já se seznámil s dalšim sběratelem. 14letý kluk... no alespoň že někdo z dnešní mládeže má rozumné zájmy. A shodou náhod ve stejnou dobu jsem handloval G4ku s jednou paní z Prahy. Nakonec se z toho vyvrbila ještě stejná G3ka jako je můj B&W akorát o 50 MHz rychlejší. Slovo dalo slovo a klukovi jsem slíbil nechat mu tu svojí, pokud bude novější s funkčním Firewarem. Naštěstí to klaplo a letos (2015) začátkem roku jsem měl tedy 2 funkční bedny G3 B&W na 300 a 350 MHz. Mimochodem můj původní byl díky chybějící "jumperliště" přetaktovaný také na 350 MHz. Takže jsem si nacpal maximum paměti 1 GB do svojí bedny, maximální harddisk co řadič unese - 120 GB a odvezl jsem si jí do baráku. Klukovi jsem poskládal z toho zbytku funkční konfiguraci a vymalováno. Jenže než se ke mě kolega sběratel dostal, uběhlo pár týdnů a moje milá nová G3ka v Dubně chcípla :-( Prostě jsem přijel v pátek a už nenaběhla. Další víkend jsem si přivezl i tu určenou na prodej a prohazoval co šlo. Chvíli to vypadalo, že jsem CPU modulem zabil obě dvě základní desky. Pak se ale moje původní s nefunkčnim FW vzpamatovala, takže alespoň jeden stroj běžel. Zase jsem přeházel paměti i harddisk a tentokrát jsem v ní uchodil i Fireware modul. Vypadá to že PowerMac je dost vybíravý na paměti. Standardně by mu měly stačit 100 MHz SDR DIMMy ale chodí i spousta 133 MHz typů. Maximum je 256 MB na modul, celkem tedy 1 GB. Bohužel po čase začala při této konfiguraci nečekaně tuhnout. A jednou zase nešla zapnout vůbec. Nakonec jsem zase vyměňoval DIMMy jako blázen a už to šlape. Koho by to tenkrát vůbec napadlo, když se za příplatek dodávala funglovka se 128 MB, standard byl 64 MB a 6 GB disk. CPU jsem také použil rychlejší 350 MHz variantu, drobný benefit je i 1 MB backside cache místo 512 kB u nejnižší verze. Optická mechanika je funkční standardní Combo takže DVD-ROM a CDRW, výrobce je Sony.

Výsledkem je funkční PowerMac, na půdě 2 bedny na náhradní díly a v šuplíku 2 CPU moduly s G3/300 MHz.

S CPU kartičkama je to vůbec zvláštní věc. Vždycky jsem myslel, že Apple měl pevně dané oficielní konfiguace a nijak se neodchyloval. Každopádně alespoň jedna z mých 3 beden má špatný štítek s údaji. Verze 300 MHz jako jediná totiž měla mít 512 kB cache. Ostatní (350, 400, 450 MHz) mají obsahovat 1 MB. Alespoň podle serveru Everymac.com. A na mojí aktuální bedně je štítek s popisem 350 MHz, 512 kB ale procesor obsahuje podle všech testů 1 MB. Asi chyba tisku

Operační systém jsem vždycky používal OS X 10.4.11, což je už dost na hraně, asi z důvodu slabší grafiky oproti G4kám a CPU sice asi předběhlo kapku svou dobu ale zase nedoběhlo operační systém :-( Používat se to dá ale nedavno se mi povedlo rozchodit OS9 (díky Štěpáne !) a to je úplně jiná liga ! A tím se dostávám k námětu dalšího článku. Jako poslední bych tu dodal že harddisky má teď moje G3ka dva. 120 GB s 10.4.11 Tigerem a na 40 GB jsem nainstaloval OS 9.2.2, který je na ní aktuálně jako hlavní OS a používaný častěji. Jediná chybička na kráse je dualboot. Aktuálně mi nefunguje jak má. Nějakou dobu stačilo v kterémkoliv systému vybrat v nastavení druhý startovací disk a naběhl jiný systém. Po nějaké době bohužel nešlo přebootovat z OS9 do OS X. Prostě vyberu startovací disk s Tigerem, dám reboot a počítač chcípne. Pomůže akorát 4násobný reset PRAM což jsem vygooglil až po pár hodinách nervů a pocení (prostě držet při startu Jabko+Alt+P+R a čekat až se počítač 4x (!!!) zrestartuje). Pak naběhne OS X a z něj se dá nastavit jako bootovací OS9. Ještě si neodpustim poznámku nad pojmenovánim Blue & White. Jednak jsou všechny tyto bedny po letech zašedlé (spíš prachem než že by plasty žloutly) ale čelo mi nikdy nepřipadalo jako modré, spíš do zelena. Dneska je tedy výstižnější Green & Gray.
A jako bonus jsem přidal do galerie i prospekt z doby, kdy se tahle mašinka prodávala u nás. Je to sken mého prospektu z výstavy někdy v roce 1999.

Krtek

 

Náhledy fotografií ze složky PowerMac G3 - vzkříšení

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář