Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mac OS 9

27. 6. 2016

mac_os_9.jpgStarší verze jablečných systémů mě vždycky lákaly na vyzkoušení. Jsou vidět ve spoustě filmů, reklamách i v časopisech se dříve často vyskytovaly fotky s GUI OS9 a staršími. Osobní zkušenost jsem měl ale akorát z Amigy, kde jsem provozoval pod emulátorem nějakou verzi 6.0 - 6.5. Abych řekl pravdu, vzhledově se mi líbil více než cokoliv jiného, včetně Workbenche na Amize. Já prostě ty proužky v liště oken a kostičky, na uzavření, muluju :-). Takže se dá říci, že jse se na skutečném počítači s pořádně nainstalovaným systémem osobně nikdy nesetkal a rozhodl jsem se to (už dávno) změnit.

Jendím z impulzů ke snaze sehnat a zprovoznit OS9 (starší je asi nesmysl) bylo utrpení pod OS X mých G3ek. Pak jsem také trochu naivně věřil, že se může jednat o "lehkotonážní" systém typu MorphOS nebo Amigy. Dost mě popohnaly články o devítce u LOGOUTa přesněji tady tady.

Instalačka žádná po ruce nebyla. Na MACforu se několikrát probíralo, že vypálit jenom tak kopii instalačního CD devítky nejde aby to bootovalo a byla by použitelná k instalaci. Pochopitelně jsem pár instalaček našel, vypálil a vždycky pohořel. Jediné co mi trošku zafungovalo byla instalace ruské (!!!) verze kterou jsem dostal spolu s kartou od Sonneta a bylo skrze ní nutné upgradovat EPROMku v G4ce před instalací samotného CPU upgradu. Ovšem nainstalovat z toho systém jsem se ani neodvažoval.
Dokonce mi kamarád uploadnul na net kompletní obraz svého disku z jeho iBooka. Stáhnu, klonuju, dávám disk do vedlejšího kompu... a nebootuje. Zase vidím jenom disketu s otazníkem.
Před nějakou dobou taky Apple uvolnil starší systémy k volnému stažení ale instalační CDčko vám asi nepošlou :-(

Abych nezapomněl, OS X do verze 10.4 má v sobě podporu vrstvy Classic. To znamená že na disk někam dáte systémovou složku s OS9 a OSX si ho pak dokáže vyvolat a používat aplikace, pro něj psané. Chápu, že to byla asi nutnost pří přechodu z OS9 na OS X ale na už dost bržděných G3kách, to je čiré utrpení a kompatibilita také není 100%. Například Lemmings v Classicu údajně nechodí vůbec. Takže jediná cesta na OS9 je mít plnou, samostatnou a hlavně bootovatelnou instalaci.
Nedavno se mi ozval kolega s iBookem že na Macintoshgarden je ke stažení instalační balík OS9, tentokrát už zaručeně funkční. Kdyby Macintoshgarden teď fungovala tak by tu byl odkaz :-(. Jak praví klasik - "nekecal !".
Moje první instalace měla několik úskalí:

1) Disk - zásadně disky nedělím na oddíly takže padla volba vzít nějaký ze starších harddisků a ten použít jenom pro OS9. Stejně to bude v bedně tak není problém, kdyby bylo třeba disky nějak prohazovat.

2) Je třeba mít funkčního a podporovaného Macka s OS X 10.3 - 10.4, který podporuje boot do OS9. V OS X stahnete balík, kliknete na instalátor, vyberete cílový disk nebo oddíl, po instalaci vyberete jako startovací disk, ten s devítkou a je to !

3) Jenže jakožto ondoň Krtek samozřejmě nedbá instrukcí a stahuje a instaluje na prvnim zaplém PowerMacku, který má po ruce a do něhož strčil první volný hardisk, co našel v šuplíku. Stahnutí a instalace proběhly dle očekávání bez zádrhelů. Při volbě startovacího disku jsem ale nenašel možnost vybrat ten s devítkou... A pak mi došlo že nejvyšší verze G4 MDD FW800 nedokáže do OS9 bootovat :-( Takže jsem si celý proces zopakoval, tentokrát už na G3 Blue & White.

Tam proběhla instalace stejně akorát s pozitivnim výsledkem po výběru systémového disku s OS9. Nekladu si tu za cíl nějak recenzovat tenhle OS nebo někomu radit, na to nemám zkušenosti a uznávám odlišné potřeby každého uživatele. Berte to tu jako soupis poznatků uživatele, který přišel z jiného světa (respektive jiných světů).
První, co mě zaujalo byl nedostatek ovládacích panelů v systémovém adresáři. Struktůra systému je tak nějak jasná a přehledná. Všechno ohledně OS je v jednom adresáři na disku, aplikace si dejte kam chcete (typicky v Aplications) a třeba hry taky někam. Moje instalovaná verze byla 9.2.0 a mezi ovládacími panely jsem nikde nemohl najít doporučovaný update. V adresáři s doplňky systému jich taky nebyl zrovna nadbytek. Při zkoušení různých aplikací jsem pohořel třeba na starší verzi Quicktimu, Quickdrawu což pro mě laika bylo těžko řešitelné. Naštěstí OS9 je oproti novějším systémům vážně jednoduší a tak nějak odolnější na prasárny. Takže jsem vzal Štěpánovo image systému z jeho iBooka a systémovou složku přehodil na svůj disk a nahradil s ní systémovou složku v PowerMacku. Zkušenějšího čtenáře nepřekvapí, že najednou mám úplně aktualizovaný OS 9.2.2 se spoustou doplňků a vypadá to, že se vším, co k němu patří. Systémový adresář teď zabírá 316 MB. Toliko asi k instalačním detailům. Ještě jsem zkoušel naklonovat disk s OS9 na jiný a nabootovat na dalších počítačích ale na bednách s G4 se mi zasekne při startu a dál nepostupuje, škoda :-(

A teď dojmy z užívání. Nejdříve shrnu to co se m i na devítce nelíbí nebo mi vadí:

1) Multitasking - to je asi jediná věc pod kapotou, kterou dokážu zhodnotit. Odchovanec Amigy těžko pochopí, jak se na tomhle mohlo takovou dobu profesionálně pracovat. Systém mi připadá svým stylem práce asi jako DOS s grafickou nadstavbou. Jakmile se přepnete do jiné aplikace (víc jich spoustit lze), ty další na pozadí stojí. Sice iTunes dokážou přehrávat hudbu na pozadí ale to je asi maximum aby počítač běžel plynule. Člověk si ale zvykne akorát to musí akceptovat. Prostě nejde udělat animaci, nechat jí renderovat, pustit si hudbu a psát v texťáku. Tak nějak mám z OS9 trochu horší pocit než třeba z Windows 98, kde tohle nebyl problém. Nedavno jsem rozbaloval instalačku Quaka... a pár minut nešlo s počítačem dělat nic jiného. Klikat myší můžete kam chcete... ale reakce přišly až po rozbalení balíku. No nezvyk na dnešní dobu.

2) Jednotlačítková myš. V době OS9 Apple jinou myš neměl a systém je tvrdě navržen pro použití jednoho tlačítka. Na použití dvojtlačítkové myši se musí doinstalovat utility jiných autorů. Já používám dle rad páně Logouta utilitu USB Overdrive a je to o 100% lepší. To samé platí i o scrolovacím kolečku. Systém nechápe na co by mu asi bylo ale zmíněná utilita ho naučí jak ho používat. A najednou jsme úplně jinde a dovolil bych si ho srovnat řekněme s windows 98kama. Já bych to odpustil systémům z půlky 90. let ale tenhle byl vydaný až v roce 2001 kde je alespoň 2tlačítková myš s kolečkem základ. Pravda, z Amigy jsem odcházel touhle dobou ale na kolečko jsem si zvyknul snad za půl hodiny !

3) Procházení adresářovou struktůrou disku. To bych nenazýval přímo chybou OS9. Prostě člověk se naučil procházet diskem, dokumenty a prostě vším v jednom okně. Vracet se šipkou zpět atd. V OS 9 tahle možnost není, každá ikona / adresář se otevírá ve svém okně. U Amigy mi to nijak zvláštní nepřijde ani dneska (vlastně už MorphOS to umí "po novu") ale u jablek mi to nesedí. Ale jde jenom o zvyk.

4) Zatím jsem se nedokázal dostat na svoje síťové disky (resp. na svoje NASy v domácí síti) ale to je asi řešitelné a spíš moje neznalost, než chyba systému.

5) Čeština a klávesnice. Mám systém v angličtině a nevím, jestli je nějaká možnost ho počeštit. Vím, že u nás se dodávala přímo CZ verze celého systému. Alespoň je v systému přítomná česká klávesnice a naše písma s nabodeníčky. Bohužel systém standardně nastavuje všude EN verzi klávesnice a to i u dokumentů, které jste vytvořili s CZ klávesnicí. Holt to chce hlídat, jaká klávesnice je aktuálně aktivní.

Jak vidno, není toho moc co bych potřeboval řešit. Po pravdě na pomalé G3 (i když s dostatkem paměti) není zase potřeba spouštět a používat kdo ví kolik programů najednou. Na využití lepších myší je utilita USB Overdrive, která posune devítku úplně jinam takže můžu přejít k tomu, co se mi na devítce líbí:

1) To hlavní co si člověk všimne, po přebootování z OS X je rychlost a lehkost používání. Prostě nenáročnost. Rád bych ho prubnul ještě na něčem pomalejším než je G3/350 MHz, snad se mi to poštěstí. Na paměť je taky celkem nenáročný. Po startu zabírá asi 60 MB RAM. Očekával jsem míň ale dneska už to nic neznamená, víc sežere snad i SMSkovací aplikace na dnešních paskvilních telefonech. S 1 GB paměti si systém dokonce i vypnul virtuální paměť což je fajn. Zatím jsem na její nedostatek nenarazil takže jí asi nikdy zapínat nebude.
S tím souvisí i zobrazení obsazené pameti v infookně "o tomto počítači". Přehledně a jednoduše člověk vidí, kolik MB který program zabírá. Osobně se mi to líbí víc než dnešní přeplácané taskmanažery v Xkách i woknech. Pro powerusery je to asi spíš nedostatek protože nejsou vidět další procesy a jiné detaily. Mě to takhle ale stačí a vyhovuje.
Ohledně paměti umí OS9 vytvořit a používat RAM disk. Na Amize základní věc a ejhle tady to taky jde. V desítce už v základu neni. Já už používání RAM disku odvyknul ale je to dobrá funkce která často urychlí práci.

2) Pro mě to nejpodstatnější je vzhled systému. Netajim se tím, že mám rád "omalovánky". Proto se mi z windows líbí XPčka a sedmičky. Naopak nechápu lidi, co si dodnes přepínají na vzhled původních dvoutisícovek. No a GUI devítky obdivuju už snad 20 let. Elegantní okna, tlačítka a proužky. To všechno v decentní bílé barvě. Když se zarouhám, řeknu že Amiga se mu vzhledově nikdy nevyrovnala. Ikony a vůbec tlačítka jsou laděná do plastičnosti. Nechci psát přímo 3D ale oproti dnešním placaticím ve vyblitých barvách (ano mluvím o El Capitanovi a Woknech 8+) je to pastva pro oči. A pochopitelně je plastické duhové jabko mnohem hezčí logo než dnešní černý placatý paskvil.

3) Ozvučení systému. Dneska tenhle prvek nějak ze systémů mizí, maximálně se omezuje na nějaké chybové kváknutí nebo efekt při vysypání koše. V devítce stačí vybrat zvukové schéma a systém je ozvučený snad všude. Přesouváte okno a cvrliká. Otevření a zavření oken má svůj efekt. Minimalizace do okeního titulku taky, dokonce i odkliknutí zadání hodnoty v Excelu potvrzuje zvuk ! Mě se to prostě líbí a bral bych to i dneska. Věřim že to oceňil ve své době nejeden uživatel se slabším zrakem. Vzpomínám si, že na Amize jsem na to používal utilitu Maxon Magic... nostalgie.

4) Na co jsem si rychle zvyknul, je control strip. Tenký proužek ikon s přímým přístupem na některá nastavení. Například hlasitost, rozlišení obrazovky, barevná hloubka. Ona to je asi nutnost protože jinak by se člověk pro každou drobnost proklikával diskem do adresáře s preferencemi. Jinde třeba nastavení hlasitosti není. Povedlo se mi odstranit pár zbytečných ikon ale přidat do něj další panely se mi ještě nepodařilo. Proužek jde samozřejmě schovat a nechat ho zobrazovat jenom na ploše systému.

5) Zpětná kompatibilita - vypadá to že z programů funguje spousta softwaru i pro staré Motoroly 68k. Při hledání softu jsem prakticky neřešil jestli se jedná o verzi pro 68k nebo PPC. Emulaci Apple zvládnul na výbornou a člověk si ničeho nevšimne. Rychlost na G3 bude asi taky někde jinde než na nejrychlejší Motorole.
Historicky jsem nějak přišel k MS Officum 98 A Claris Works 5.0. Oba balíky doslova sviští (oproti Open Office pod OS X) jak o závod.Zatim jsem nenarazil na program, který bych pod devítkou neuchodil. A to jsem tahal (legálně !) často programy určené pro OS 6-7. Na prohlížení webu je použitelná asi jenom Classilla. Rychlost je bída kvůli prasení internetu reklamami, animacemi a všim tim balastem. Na stránkách s čistým HTM"L to je jako kldysi.... Kompatibilita s webowkami je slušná ale už je znát že je za zenitem. Některé stránky zobrazí ve verzi pro mobily (proč někdo chce proboha internet na telefonu !!!) a nehnete s tim. Flash a (asi i) HTML5 nezobrazí vůbec a vlastně to neni ani škoda, člověku to ušetří zklamání.
Staré dobré iTunes ve verzi 2 jsou přehrávač hudby, jak bych si představoval. Prostě seznamy písniček a hraje to a to stačí. Žádný nesmysly s filmy, online obsahem, aplikacemi pro mobily.... A vzhled zase na míle krásnější než to co nám dneska Apple vnucuje s každym updatem.
Víc programů tak nějak nemám potřebu trvale používat, prubnul jsem si iMovie a iPhoto. Na jednoduché střihy videa to stačí i když jsem narazil na limity importovatelných formátů. iPhoto jako katalog fotek stačí a vyhovuje. Akorát na tomhle stroji jsem si radši všechny fotky převedl z 5-12 megapixelů do FullHD rozlišení, aby se s nimi dalo alespoň trochu něco dělat. Photoshop nemám a neláká mně ani na vyzkoušení i když v době OS 9 to byla jedna z nejdůležitějších aplikací pro tehdejší Applí stroje.

6) Hry. MacOS9 mně dostal jako retropařana. Já jsem se dočkal milého překvapení. Do roku 2000 jsem měl jenom Amigu a PC mi nesmělo do domu. Apple byl cenově úplně mimo a hry bych na něj tehdá asi těžko sháněl. Takže mně minuly začátky pořádného PC hraní, kdy už Amiga nedřímala otěže herního průmyslu. Možná je to i dobře. Dneska si občas něco zahraju pod DOS Boxem a je to utrpení sledovat, co se všechno tehdá muselo nastavovat - zvukovka, grafika, přerušení, myš, paměti XMS a EMS.Toho byly ostatní platformy ušetřené. Jenže na Amize končilo hraní v rozlišení 320x256, ideálně ve 256 barvách. No a staré hry chodící pod OS9 fungují často v SVGAčku tedy 640x480. O Doomovi to věděl každý, Marathon (nechápu co na něm kdo má), Wolfenstein... Jenže on v tom chodí třeba i Warcraft (který nás Amouny minul úplně) nebo dokonce Lemmings ! Né teda že by Lumíci byli hladší, to by ztratili svoje pixelové kouzlo ale tohle rozlišení používaji. Takže pro mně začala doba retropařeb her, které pro Amigu nevznikly vůbec nebo na PC byla lepší verze (typicky Lucassovky - Indy Jones nebo Monkey Island) což bych tak nějak z důvodu pohrdání wintelem nehrál ani dneska. Teď jsem si díky devítce dohrál (podle návodu samozřejmě, já na adventůry prostě nemam) oba Monkey Islandy a statečně jsem se prvně v životě vrhnul na Warcraft 1. Jediná drobnost při hraní je občas nutnost přepnout systém do 256 barev. 16 a 24bit režimy staré hry asi neumí využít nebo jim jenom prostě vadí. To je případ třeba Prince of Persia, mimochodem na jabku má úplně změněnou, zajímavější, grafiku. To by byly asi tak mé dojmy na úvod, časem možná přidám další zkušenosti, pokud to bude na článek nebo se jeno zmínim v novinkách.

7) Klávesové zkratky - né, že by to byl nějaký zázrak nebo novinka devítky ale dost mně překvapila kontinuita klávesových zkratek používaných Applem. Tak nějak jsem podvědomě začal típat obrazovky pro tenhle článek jako v OS X a ejhle, ono to funguje. Většina dnes používaných zkratek byla stejná už v OS9. Určitě je to správně a dalo se to čekat ale mně to překvapilo, asi mně moc unesl rozdíl vzhledu oproti OS X, že jsem hledal rozdíly i tam, kde by to byl nesmysl.

Abych se přestal rouhat svatému boingballu řekl bych, že MorphOS se mi stejuně zdá ještě lehčí, rychlejší (hlavně ten multitasking) a po naskinování může být i hezčí systém. Škoda (krom jeho ceny) že asi nikdy nebude pro Applí G3ky, moc by jim slušel
V připojené galerii je vidět pár snímků jak teď můj OS a programy pro něj vypadají. Na závěr seznam programů bez nichž bych se asi neobešel a devítku bych neprávem zavrhnul:

USB Overdrive - ovladač pro 2tlačítkovou myš s kolečkem
A-Dock - dock podobný tomu v OS X, prostě zvyk je zvyk
Classilla - webowý prohlížeč

Krtek

 

Náhledy fotografií ze složky Mac OS 9

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(TheMrKocour, 30. 6. 2016 11:44)

Moc pěknej článek! Poslal jsem odkaz na www.retropolis.cz, to je stránka co shromažďuje články o retro kompech z Česka a Slovenska