Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krtek sbírá Jabka

28. 2. 2016

Na Facebooku mě inspirovali dva kolegové zveřejnením svých sbírek starých jablek. Tak jsem se rozhodl tady kapku rozvést a upřesnit, proč mám doma tolik počítačů a co to vlastně sbírám. Jak už jsem se zmiňoval začalo to v roce 2007 výměnou Pegasose za iMacka a PowerMacka.

Původně jsem si chtěl pořídit všechny typy Amigy, co existovaly ale v dobách "předinternetových" kolem let 97-2003 byl problém sehnat dostatek informací (OK asi to byla spíš moje pohodlnost) a taky nebylo tolik peněz a možností poshánět vytoužený hardware. S tím souvisí i to že software pro Amigu byl tou dobou spíš na disketách, maximálně na CDčkách. O nějakém stažení z netu si mohl člověk nechat zdát (já vim Aminet....). Nemluvim o kradení SW ale o běžně dostupných freeware alternativách a utilitách. Prostě bylo jednoduší tenkrát věnovat moje Amigy, někomu kdo se o ně lépe postará a využije je.

Bylo celkem příhodné, že jsem dostal zrovna tyhle dva zakladatele mojí sbírky. Sbírám počítače Apple s procesory PowerPC z éry od návratu Steva Jobse a vzkříšení firmy prvním barevným iMackem, do konce éry těchto procesorů.

Má to několik důvodů:
leva---pu--lka.jpg Jednak vzhled anóbrž design. Tyhle počítače byly konečně odlišné od zbytku světa. Uznávám, že i spousta starších Applích beden byla celkem povedená ale já v nich pořád vidim staré zažloutlé PC. I když miluju vidět kdekoliv původní font a červené logo PowerPC které ty stroje mívaly (červené teda spíš klony, Apple měl myslím všude nápisy šedé).

Pak porty, rozhraní a technologie obecně. Počítače po roce 1998 už se dají připojit na internet skrz standardní ethernetovou síť, případně wifinu. S nějakým Apple-talkem nemám zkušenosti a nemíním si komplikovat život. USB porty byly tehdá celkem nadčasová sranda a dneska... základ a spása pro většinu připojovaného hardwaru. Paměti, disky, řadiče... to se ještě dá sehnat za rozumné ceny a v rozumném množství.

Operační systémy a jejich použitelnost. Devítku považuju už za dost retro záležitost ale OS X je použitelný ještě dneska i ve svých ranných verzích. Vlastně verze 10.4 a 10.5 považuju za napětí před vyvrcholením tohohle systému, kterým je 10.6, který už ovšem není pro PowerPC. Ještě dnes vznikají občas nové programy i pro 10.4 a komunita žije. Takže je podpora, SW... co víc si přát.

S tím souvisí pochopitelně ten software. Bohužel s nástupem Appstore a jiných nesmyslů mizí celkem rychle stránky spousty autorů a weby jako versiontracker, kde byl volně dostupný software i ve starších verzích. Je to škoda a pro mě i důvod Applu na tohle nikdy nepřistoupit a nemít u něj registraci. Naštěstí je ale spousta jiných webů, kde se nadšenci snaží verze programů pro PPC zachovat pro budoucnost.

Přehlednost modelové řady. Před návratem Steva Jobse chrlil Apple tuny navzájem se kanibalizujícího šrotu. Klidně mi nadávejte, tak to vidim já. Pak došlo ke zjednodušení a uvedení jednoho modelu na doma (iMac) a jednoho pro profíky (PowerMac). Do toho zase 2 přenosné (iBook a PowerBook) a to bylo všechno. Až později se sem tam objevila odchylka od tohohle schématu ve formě eMacka a Macka Mini. To člověku dost ulehčuje rozhodování, jaké modely vlastně chce nasbírat.

Tady se dostáváme k tomu asi nejdůležitějšímu, co vlastně chci mít ve sbírce. Rád bych měl od každého typu / řady alespoň jeden kus. Ideálně spíš dva - nejslabší základní konfiguraci a nejsilnější "namaxovanou". Pokud to nepůjde, bude stačit ta vyšší verze, přece jenom místa není nazbyt a času také ne. Takže u iMacků G3 bych rád v první řadě měl nejsilnější 333MHz model který byl poslední se 66 MHz sběrnicí a z druhé řady taky poslední 700 MHz model. A obdobně u iMacků G4. G5ku bych rád asi jedinou a to maximální verzi s 2.1 GHz rocesorem. Z beden stojí v mém období za sběr G3 Blue & White a pak 3 typy G4ek. U prvního typu vynechávám zatím verze "Digital audio" a "Gigabit ethernet", stačí mi základní "AGP graphic", pak Quicksilver a samozřejmě poslední řada Mirrored drive doors. S tu jsem dlouho čekal na optimální kousek, protože jsem trval na nejvyšší vyráběné verzi s označením FW800 a 2x 1.42 GHz procesory. U G5 ještě nemám jasno. Rád bych Quada ale odrazují mě problémy s jeho vodním chlazením. A to bude asi všechno. Je fajn (a pro manželku uklidňující) že může moje sbírka někdy dosáhnout konce.
Ostatní hardware. Klávesnice a myši sbírám. Chci mít u každého kousku pokud možno přesně originální příslušenství, se kterým byl prodáván. Klávesnice používám běžně, kdežto Applí myši ne. Považuju snad všechny za velký omyl. Držet se to nedá, u Mighty mouse by člověk pořád jenom čistil kuličku....Tak používám levnější PC myši k mojí plné spokojenosti (nesmíme opomenout přínos 2. a 3.tlačítka a kolečka). Monitory moc potřeba nejsou, jako raitku mám akorát 17" Studiodisplay (léta jsem si myslel že se jmenuje Cinemadisplay). Je skvelý, nevysvícený a jsem za něj moc rád. Geniálnější věc jsem snad v rukách neměl. Možná kdyby měl v sobě ještě repráčky. Pak mám pár rozšiřujících karet jako USB 2.0 řadiče, pár grafických karet jsem obměnil ale to už neni čistě Apple HW.

A jak koncipuju svojí sbírku ? Nastavil jsem si svůj domácí "Krtek standard", což je stejná verze OS X, kde to jde. Na G3 a pomalejších G4kách to je 10.4.11 Tiger, na rychlejších strojích 10.5.8 Leopard. Všude mám nainstalované stejné programy a a nastavené stejně prostředí (ikony, hry, odkazy na síťové disky a zpracovávané dokumenty pro porovnávací práci atd). Většinu počítačů se snažím mít ve spustitelném stavu abych mohl kdykoliv ke kterémukoliv sednout a něco dělat / hrát. Krom toho občas na některý z počítačů přidám i druhý OS jako třeba OS9 nebo MorphOS. Síť je po celém domě 1 Gbit s routerem Belkin (nejslabší článek :-( ) který má 5x 1GBit LAN a 150Mbs wifinu, 2x gigabitové 8portové switche Tenda a jeden 5portový gigabitový switch D-link green. Síťové úložiště mi dělají 2 NASy Zyxel. Z počítačů v galerii jsou nezapojené akorát dva - iMac G3 fialový, který je úplně vlevo a je zastrčený ve výklenku. Bohužel víc stávkuje než funguje. A pak šedivá G4 AGP. Na tu nezbyl monitor ani zásuvka. Na stolech mám jednu a dvě klávesnice. A ty přepojuju dle potřeby. Tady člověk tuplem ocení jejich USB porty pro myš.
Co není vidět vůbec je Mac Mini, který je v kuchyni a slouží k přehrávání filmů manželce z domácí sítě. Pak PowerBook G4 15" který se přenáší podle potřeby a nejčastěji na něm píšu svoje plky v kuchyni. A poslední kousek je polofunkční iMac G4 15" který je prozatim v ložnici na skříni.

A co nesbírám ? Noebooky z téhle ani jiné doby. Prostě mě nějak neoslovily, PowerBook byla spíš náhoda a výjimka. A co se týče inovací, vždycky to byla a bude klávesnice přikrytá LCDčkem. Možná barevné G3ky by stály za zvážení. Potom stroje od Appla s procesory Intel. Od doby přechodu na tyhle CPU, považuju Applí stroje za obyčejná PCčka s lepším systémem. A ta alternativa v podobě Unixů nebo Lunuxu tu byla vždycky...
iPody, iPhony a další tuhle drobnou "i" chamraď. Chápu komerční úspěchy ale z mého pohledu tohle Apple neměl nikdy začít dělat. To píšu i když vlastním jednoho iPoda touch a iPhona 3GS.
Pak taky nesbírám obyčejná PCčka. Nevidm na nich nic extra zvláštního ke sbírání. Jediná věc, o které uvažuju, je původní Pentium, případně s MMX. S ním totiž přišly houfně mezi lidi Windows 95 a začalo pomalé pohřbívání ostatních platforem. Taky to byl myslim první obyčejný procesor se 64 bitovou datovou sběrnicí (neplést s dnešním hypem 64 bitového adresování !). Takže si možná něco s Penťákem na staré hry a programy odladim. I když dokážu sběratele obyčejných PCček pochopit. Umim si představit stůl, kde vedle sebe poběží stroje od XTčka po Pentium II, s pokud možno stejným SW vybavením aby si člověk mohl osahat ten pokrok, když se přecházelo z generace na generaci. Ostatně takhle mám svoje Applíky já.

Do galerie přidávám pár fotek, jak to teď u nás doma vypadá. Poukd by byl zájem, doplním přesnější popis, než je u fotek. Taky odstraním článek "Aktuální konfigurace" (kdo ho nečetl, už si nepřečte) protože je dost neaktuální a zkusim sesumírovat nějaký konkrétní přehled o své sbírce. Vlastně už dávno ztratil na aktuálnosti i článek Krtkovo pracovna, ten ale ponechám jako vzpomínku na mé začátky a když už jsem se s tim tenkrát modeloval a renderoval...

Jestli někoho zajímá, na co mi všechny ty počítače jsou ???? Tak má univerzální odpověď, kterou používám vždycky, je - neptejte se jako moje manželka.

Krtek

 

Náhledy fotografií ze složky Moje sbírka Applů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář