Jdi na obsah Jdi na menu
 


iMac 27"

28. 9. 2011

Nad výměnou hlavního poče doma jsem přemýšlel už delší dobu. Né že by bylo něco, na co by 20" ALU iMac nestačil. To ne. Ale musim říct že jablečná platforma v sobě má pro technicky založené jedince i určitý faktor nudy. Takže když to člověk doma zapne, nainstaluje programy, které potřebuje, doladí pár detailů... Tak už doopravdy jenom pracuje a nijak se o počítač nestará. Takže fakt trochu nuda. Běžné PC si člověk taktne, pohraje si s hlídánim teplot a větráků (tim neřikam že je PC horkej a hlučnej krám !) a vůbec se tak nějak víc zaobírá testovánim a správou počítače. Mně to vždycky celkem baví a nevadí mi to. Proto asi ta nuda, kupování a oživování starých Applů.
Druhý faktor byl to co potklalo původního iMacka -zradil mně když odešel podruhé disk.
A třetí drobnost bylo rozlišení LCDčka. 20" a 1680x1050 bodů mi dostačuje na všechno… Já ale, rypák a koumal, často opisuju údaje z tabulky do tabulky, vypisuju si z PDFek nebo webů lecos jinam a to se hodí mít otevřeno víc programů ale hlavně je mít vedle sebe. Korunu tomu nasadil zaskakující pan Lampička . Díky redukci jsem si k němu zkusmo připojil 2. LCDčko. Obyčejný Benq 19" co mam u PC a druhá plocha se stala celkem návykovou záležitostí. Pro můj oblíbený Sweethome 3D super záležitost. Na hlavnim LCD plán bytu, na druhém už reálný 3D pohled do místnosti.
A tak jsem začal uvažovat o něčem s větší plochou LCD, nebo spíše rozlišenim. Nemam rád "nudlování" takže aktuální 21,5" iMac nepovažuji za přínos. 1980 bodů na šířku je fajn ale těch 1080, tj 3, bodů navíc na výšku neni pokrok. Proto jsem se poohlížel po 24" kouscích s rozlišenim 1980x1200b což už trošku pokrok je. Obepsal jsem pár inzerátů, okouk lecos na Aukru, no a nakonec jsem objevil celkem výhodně rovnou předposlední generaci 27" iMacka v konfiguraci o které jsem nikdy ani nesnil. Abych byl konkrétnější nejlepší na tom je procesor Core i5 na 2,66 GHz - čtyřjádro. Dnešní funglovky maji v základu "jenom" i5 na 2.5 GHz do nedavna to bylo dokonce "jenom" dvoujádrové i3 na 3.06 GHz. Grafika Radeon 4850 s 512 MB paměti je celkem skok oproti staršímu Radeon 2400 XT se 128 MB a nakonec RAM 4 GB rozšiřitelná až na 16 GB. Zapojená je v dvoukanálovém módu. Velikost disku úplně pomíjim, ten je 1 TB ale já nikdy nebudu potřebovat víc než 120-160 GB. Tolik dat se prostě ve stolnim pracovnim počítači nenechává. Je celkem problém dopátrat se konkrétních parametrů disku. Otáčky jsem našel - 7200 ale velikost jeho cache jsem se nedopídil. Jak praví jablečné ovce - vždyť je to jedno, funguje to a basta :-)
Rád bych se zaměřil na srovnání s minulým placáčkem 20". Technické parametry mluví samy za sebe, netřeba se rozplývat. Spíš bych porovnal konstrukci a detaily co se mi (ne)líbí. Předně mně potěšilo 1 USBčko navíc, takže jich mam k dispozici 4 na počítači. To už ujde a možná bych se i obešel bez svého HUBu. Úbytek fireware portů mi nevadí, nepotřebuju je vůbec. Další věc je spíš tak pro pocit - zadní strana počítače je taky hliníková. Teoreticky by se měl počítač lépe chladit, no pocit z toho mam nepatrně lepší. Snad by na chlazení měla mít i vliv celkově větší plocha počítače. Každopádně celohliníkový iMac vypadá líp než starší model s černým plastem vzadu.
Strašně mně potěšil i slot na SD karty. Alespoň už nemusim pokaždé zapínat tiskárnu, kde mam čtečku karet. Já jiné karty než SD nemam a nikdy nechci takže pro mně je to ideální. Chápu že někdo by uvítal čtečku čehokoliv jiného. Akorát to chce po slepu kapku hmatat aby člověk kartu nenacpal do DVD mechaniky. Zatim jsem se o to pokusil omylem jenom jednou, takže mezera mezi čečkou a DVD mechanikou je asi dostatečná. Potěšující jsou taky 4 sloty na (opět) notebookové paměti tentokrát DDR3 na 1066 MHz. Měl jsem štěstí a za pakatel 660 kč jsem dokoupil hned dalš 4 GB z MacBooka. Né že bych potřeboval 8 GB RAM ale při virtualizaci woken a pár dní spuštěném Firefoxu je to někdy i poznat. Nedej bože pokud si při tom člověk nechá otevřený nějaký větší projekt ve SweetHome 3D. Možnosti naklápění jsou pořád stejné, na lampičku G4 to prostě nemá a nikdy mít nebude. Obdobně display je lesklý zvěrstvo :-( Rozdíl je v tom že ve 20" modelu jsem viděl svojí hlavu, ve 27" vidim svojí bystu :-(
Pohodlně se daji číst 2 stránky knížky vedle sebe, zobrazit si tabulku a webovou stránku, je toho dost co se na display konečně pohodlně vejde. Ačkoliv jsem to nečekal start MacOS X se ještě urychlil při upgradu ze 4 na 8 GB. To už je opravdu zvěrstvo, pokud takhle OS zachází s pamětí. Rychlejší CPU se doooost hodí na stříhání a enkodování filmů. Muj oblíbený MPEGStreamclip využívá běžně 2,3-3,5 jader CPU takže úspora času je zřejmá. Při testu renderování ve Sweethome se nový iMac ukázal rychlejší více než 2,5x (182s oproti 486s na stejný výpočet).
Abych neopomněl, s novým iMackem jsem se dostal na OS X 10.6.6. Na starém jem měl jenom 10.6.2 což byl doopravdy paskvil a můžu říct, že v něm tkvělo jádro pudla většiny mých problémů (pády OS, pády Finderu odpojování serveru…). Bohužel díky češtině jsem nemohl upgradovat. Zato 27" iMac byl hned aktualizovaný a češtinu jsem instalovat až na aktuální verzi. Teď po půl roce používání můžu říct že mám konečně stabilní a komfortní OS. Ani mně neláká Lion, ten se mi zhnusil hned při prvnim setkání ale to je spíš na samostatnou úvahu na téma proč ho nechci a kam kráčí jabkoň se svými OS (na mobily, to vidí každý). Placáček sídlí na mém stole někdy od půlky března takže jsme se už všichni doma slušně skamarádili :-) Fotku obou placáčků vedle sebe pro porovnání bohužel nemám, k výměně došlo prakticky v reálném čase, 20" šel hned prodat během nákupu 27" takže se doma ani nikdy nesešli. Porovnat jde nepřímo podle fotek co mám v galerii, pochopitelně stojí úplně na stejném místě  stejně stole jako předchozí iMac. No a to je asi tak všechno. Možná to je pro někoho málo, pro mně to je dostačující
.imac27.jpg

Krtek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář