Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další disk v tahu

16. 3. 2011

Další problémy 20" iMacka C2D 
Když vás podrazí kamarád uvažujete jestli se s nim máte ještě bavit. A bohužel muj iMac 20" mně podrazil už podruhé. Od loňského září jsem pozoroval problémy jako kdysi, když mi prvně odešel prvně harddisk. Těžko říct, jestli všechno bylo diskem ale díky přístupu Applu k naší zemičce jsem uvíznul v systému verze 10.6.2 což byl asi extra nepovedený update. Výš jsem kvůli češtině nemohl a jak se změnila podpora češtiny z Appcomu na Apple zmizela z instalačního balíčku možnost odebrat češtinu abych provedl update na vyšší verzi. Problémů bylo celkem dost. Stručně:

Často úplně bezdůvodně spadnul Finder

Náhled spadnul když jsem upravil obrázek a při ukládání přepisoval původní soubor

Mail jsem nedonutil v mém profilu zobrazovat obrázky v mailech. Typicky akční nabíky a letáky eshopů. Vždycky jsem viděl jenom ikony. Manželky účet při stejném nastavení zobrazoval všechno korektně.

Hodně často iMac ztratil připojení na domácí datový server. 4 další počítače (Lampička, Quicksilver, Cube a PC) ho viděly normálně jenom iMac se Snow Leopardem ne. Pomohl jenom restart serveru, ani iMacka ne.

Soubory po rychlonáhledu (mezerník) se nedaly smazat !

Často se nedal smazat obrázek nebo PDFko které jsem otevřel v Náhledu a pak jeho okno zavřel. Pořád OS hlásil že, jej nějaký program používá. Vlastně šlo i o filmy spouštěné ve VLC po jejich zavření. Musel se chcípnout Náhled nebo VLC.

Když jsem změnil nastavení Firewallu tak mi při přístupu na net vyskočila na cca půlvteřinu hláška s dotazem jestli má komunikaci povolit nebo zakázat.... Ovšem nedalo se stihnout na nic kliknout takže povolil ? Zakázal ?

OS nedokázal zkopírovat adresářovou struktůru. Vždycky zahlásil chybu s nic neříkajícím číslem a bez popisu. Při manuálnim kopírování všech podadresářů to šlo. Ale vzít nadřazený adresář hodit na flešku, to ne.

S tim souvisí že několikrát se nedla vysunout fleška. Prostě tlačítko nezafungovalo přitom se na ní nic nekopírovalo ani z ní nic nečetlo. Po X pokusech vysunout flešku následovalo vytažení a kernel panic !

Nevim kolik z toho sovuvisí s konkrétníma chybama verze 10.6.2 ale na mně už to začnalo být dost. Ono to vlastně všechno trvalo skoro rok co jsem přešel z prefektně fungujícího systému 10.5.8 na paskvil Snow Leopard 10.6.3. Podotýkám že počítač nezasviňuji kdejakým blastem a mám nainstalované jenom programy, které doopravdy používám. Také každých 14 dní provádím opravu práv na disku a jelikož iMacka nevypínám, provádí automaticky nějakou tu noční samoúdržbu. Myslim že o chybě mezi klávesicí a židlí se snad nedá mluvit. Ke konci jsem zahlídnul asi 3x při startu OS rozhašenou obrazovku. Bílé pozadí s černýma kostičkama.  Objevilo se to v době šedé obrazovky s jabkem uprostřed. Skoro jsem se bál o grafiku ale s promazánim disku to zase přestalo.

zrneni.jpgNo a v září to začalo gradovat ještě častym zasekávánim počítače a civěnim na duhové kolečko. Stačilo spustit třeba kalkulačku a najednou 10 minut duháč ! Vypozoroval jsem že se to dělo s narůstajícím zaplněním disku. Mám sice málo dat a všeho dohromady, cca 80 GB. Při stahování z netu nebo když sem si nechal v iMackovi nějaký film a disk se zaplnil nad 100 GB tak byly zátuhy až nesnesitelné. Asi se data začala dostávat někam na poškozené sektory.
Hodně zvláštní bylo třeba, když jsem chtěl kopírovat něco ze síťového disku na flešku. Prakticky vždy následoval zátuh na hooodně dlouhou dobu. Třeba při kopírování 1GB souboru se zkopčilo 15 MB celkem rychle, pak půl hodiny pauza a pak se to zase dojelo normální rychlostí. Jako kdyby mac OS používal interní disk na meziukládání dat. Což je celkem zbytečný nesmysl, rychlost USBčka a sítě se tolik neliší aby bylo potřeba data nějak kešovat.

Diagnostika
Zvláštní je že systémová disc utility dlouho nenašla problém. A to ani při startu z instalačního DVD. Kupodivu ani smart data hlídaná SMART Reporterem nikdy neznačila problémy s diskem. No co se dá dělat. Na fóru mumacku mi někdo doporuči program Smart utility, který problémy našel. Kupodivu pak i disková utilita z OS jednou našla problémy.

smartutility01.jpg

smartutility02.jpg

smartutility03.jpg

discutil01.jpg

discutil02.jpg

Apple mně vytočil
Jelikož disk byl očividně v tahu, začal sem se pídit po tom, co dál. Záruka na iMacka skočila v září a já se dopátral výsledků až někdy v listopadu. Ovšem disk byl už v záruce vyměněný za nový takže záruka na nový disk MUSÍ být 2 roky. Disk tedy JE v záruce. Nejdřív jsem se snažil týden domailovat do iStylu kde jsem iMacka kupoval - marně. Na jejich webu na chatu mi poradili jiný email ovšem ani ten nefungoval. No nic zajedeme tam osobně. Na Zličíně byli nadmíru ochotní ale bohužel věci mimo záruku už neřeší a s diskem mně odkázali na Český servis kde mi ho měnili minule. Dokonce mi tam i zavolali a získali odpověď že disk v záruce neni protože na "servisní díly" je záruka 3 měsíce ! Dísk ale servisní díl NENÍ, o tom ale později. Takže jsem jel domu s nepořízenou, na cestu kamkoliv do servisu jsem neměl čas ani náladu. V iStylu mi doporučili vyzkoušet ještě iOpravnu.
Doma jsem ze sebe udělal blbce, napsal maila do Českého servisu abych získal jejich vyjádření na svůj email. Slušný překvápko bylo že to mysleli vážně s těmi 3 měsíci. Nabídli mi stejný 250GB disk za 4478 kč nebo jiný (WD 500 GB Green) za 1580 Kč bez DPH. Výměna by mně stála 890 Kč Krom toho mi prý původní disk nevrátí ale pošlou do Applu na expertýzu protože to tak musí být. Zvláštní, zaplatim si jiný disk a ani mi nevrátí ten co neuznaj na reklamaci. Odpověděl jsem jim že s tim diskem 500 GB jsme se shodli ve výběru ale že si ho radši koupim jinde za 1000 Kč s DPH. Bylo před Vánoci a já si nehodlal ničit nervy. Pan Lampička zaskakoval skvěle. Zeptal jsem se ještě na stejnou situaci v iOpravně, jak by to řešili oni. Odpověď byla mírnější - na disk bych mě záruku půl roku a nabídli mi výměnu za 960 kč vč. DPH pokud si přinesu svůj disk.

Krtek bonzák
Pro klid duše jsem svojí korepondenci s Českým servisem poslal i na Českou Obchodní Inspekci (ČOI). Ač nemam rád státní regulace, buzerace a bonzování, tohle je věc, kterou volný trh nevyřeší. Neni možné nechat kohokoliv prodávat šunt s tim že nepřežije ani záruku a prodejce/výrobce z toho vybruslí se ziskem bez jakéhokoliv postihu. Odpověď mi přišla v lednu řekněme polouspokojiá. Tohle je případ, ve kterém mi ČOI nedokáže pomoci (spíše Sdružení Ochrany Spotřebitelů) nicméně jejich právník mi přeposlal citaci z obchodního zákoníku s vysvětením které jsem si myslel - mám pravdu a Apple nutí své servisy porušovat naše zákony ! Pevný disk jako servisní díl NEEXISTUJE. Bohužel moje šance na vyrovnání by spočívala v žalobě u soudu. A co si budeme povídat, má cenu tohle podstupovat v našem státě kvůli 2 tisícum kč ?
Potěšil mně kontakt od Vláďi Janečka ze Superapple.cz který na tohle téma sbírá materiál a třeba se více lidem povede způsobit humbuk který pohne s Applem (HP. DELL nebo Lenovo se takhle aroganně nechovají... oni ani pseudoznačky na notesy Acer a Asus)

Konečné řešení otázky cik... pardon Applovské
Nakonec jsem pořídil disk WD Caviar Green DS 500 GB v mém oblíbeném czc a nechal si disk vyměnit v iOpravně. Dohodli jsme se i na předinstalaci OS abych nenes zpět iMacka pokud by bylo potřeba disk najumperovat jinak (první SATA disk kde je víc nastavení než bych čekal). Za necelých 14 dní byl iMac 20" zase v kondici s novým diskem, domu už sem si ho ale nedovezl. To už je ale jiný příběh.

Krtek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Disk

(Honza, 16. 4. 2011 12:58)

Ještě bych řekl že těm diskům 3,5" podle mě vadí když nejsou kolmo a tím že je iMac nakloněn tak disk je v "nepřirozené poloze" a musí tím trpět určitě ložiska. BTW znáte někdo konstrukci jiného zařízení kde by byl disk takle našikmo umístěn? myslím si že je to jen případ iMacu, 2,5" disky jsou podle mě lépe uzpůsobené a toto jim tak nevadí, pokud ti disk odejde po 3. tak by to chtělo zkusit dát tam pomocí distančního rámečku nějakou 2,5" co to udělá ale to už asi moc přeháním a nechci ti přivolávat další problémy s diskem. Každopádně by nebylo na škodu občas zkontrolovat teplotu disku (např přes iStat)

Re: Disk

(Krtek, 19. 4. 2011 10:28)

iStat mam trvale spuštěnej. Teplota disku byla většinou kolem 50 stupňů, spíš víc. Aktuální 27" iMac drží na 40-cca 45 stupňů tak doufam že disk vydrží dýl

Teploty

(Honza, 16. 4. 2011 12:50)

Dle toho výpisu vidím že disk má teplotu 45C takže podle mě tam je chyba návrhu a disk se nadměrně přehřívá, i když sem Applista tak musím přiznat že Apple podle mě chlazení zanedbává např v mém MacBookuPro 13" má CPU teplotu kolem 70C při středním zatížení, nevím ale když sem měl před tím notebook Asus tak tam při středním zatížení byla teplota kolem 50C a při plném vytížení má MacBook klidně i 95 a to ho mám podložený aby nebyl přímo na stole a mohl se ochlazovat taky okolním vzduchem, třeba u Quicksilvera je chlazení zas velmi hlučné jak už jsem psal někdy dříve u jiného článku. Co sem tím chtěl říct: aby odešel disk 2x po sobě to je sakra náhoda.